Předtím, než zakoupíte potřebný materiál, nesmíte zapomenout na důkladné proměření obkládaného povrchu. Pamatujte na 10% prořez včetně desetiprocentní rezervy lepidel, pojiva a penetrace. Obkladový materiál byste měli zakoupit v jedné výrobní šarži, i přesto se mohou jednotlivé kusy od sebe mírně lišit svým vzhledem a rozměry.

textura

Výhodou těchto obkladů je mimo jiné absence spár. Materiál se pokládá přímo na sebe a odpadá pracné spárování, které provází všechny keramické obklady a dlažby.

Příprava podkladu

Před pokládkou musíte zvážit, zda má podklad dostatečnou nosnost, měl by být zbaven vlhkosti, očištěn od prachu, mastnoty, zbytků starých nátěrů a antiadhezních prostředků. V zásadě lze obklady pokládat na jakýkoli běžný stavební materiál – na cihly, na cementové tvarovky Ytong, tvárnice, pórobeton, sádrokarton, nebo přímo na beton. Jestliže je povrch příliš porézní a nasákavý, měli byste jej napustit penetračním roztokem Grunt. Výrobce zároveň nedoporučuje pokládat umělý kámen Stegu na sádrovou stěrku a na akrylové omítky, nebo staré barevné nátěry.

Odborníci radí zakoupený obklad rozložit na zem v rozbalených krabicích a střídavě odebírat po jednom kusu kamene z jednotlivých balení kvůli pravidelnému střídání barevných odstínů. K práci budete potřebovat úhlovou brusku s diamantovým kotoučem pro řezy a přířezy. Nezapomínejte také na dilatační spáry, každá konstrukce by jimi měla být osazena ve čtyřmetrových odstupech.

kamený obklad

Pokládka

Práci si naplánujte v době, kdy teplota vzduchu neklesá pod + 5 stupňů Celsia, a nepřekračuje 25 stupňů. Vyvarujte se vlivu silného větru, deště a přímých slunečních paprsků, zejména v létě. Pokládku provádějte tak, aby každá další řada byla posunuta vůči té spodní pouze o jednu třetinu, nikoliv o polovinu, jak to bývá u klasických staveb z pálených cihel. Jestliže pokládáte obklad na stěnách i na vnějších rozích, začínejte vždy právě v rohu a pokračujte směrem do středu stěny.
Pracovní cyklus by měl probíhat tak, že položíte maximálně 5 vrstev kamene nad sebou a pak následuje 12 hodinová přestávka. Během této doby tvarovky dobře přilnou k podkladu a nedojde ke zborcení obkladu vlivem jeho vlastní váhy. Zárukou trvanlivého spojení tvarovek jsou lepidla Stegu Elastik, případně Multielastik.

Categories: Zboží